Egyik pillanatról a másikra szűnhet meg a TikTok közel kétszáz millió felhasználó számára

2025. január 18. 08:29

Vasárnap az egész Egyesült Államokban elsötétül a Tiktok, és lehet, hogy végérvényesen megszűnik az alkalmazás az amerikai felhasználók számára. De vajon mihez fog kezdeni az a 170 millió ember, akik közül sokaknak nem csak szórakozást, de megélhetést is biztosított a felület?

2025. január 18. 08:29
TIKTOK - SOCIAL NETWORK - USA
Ungvári Ildikó

Január 19-én, vasárnap lép életbe a szövetségi törvény, amelynek értelmében kitiltják az Egyesült Államokból a kínai tulajdonban lévő TikTokot. A közösségi média felületet nagyjából 170 millió amerikai használja, és bár sokan reménykedtek benne, hogy a Legfelsőbb Bíróság pénteken felülírja a korábbi döntést, ez nem történt meg, így várhatóan a TikTok alkalmazás vasárnaptól nem lesz elérhető az Egyesült Államokban. A legtöbb tartalomgyártó újabb felületek felé fordult, és meglepően sokan kezdtek el mandarinul tanulni a napokban, hogy használni tudjanak egy másik népszerű kínai alkalmazást. Vajon az amerikai tartalomgyártók elvesztése a TikTok bukását okozhatja?

Cikkünkben összeszedtük, mi vezetett az USA döntéséig, és végig vesszük lehetőségeket, hogy milyen sors vár a 2016-ban Kínában alapított közösségi felületre, amely azóta már az egész világon hatalmas népszerűségnek örvend.

Amerika szerint veszélyes a TikTok

Nem sokkal a TikTok berobbanása után Amerika aggódni kezdett, hisz ez az első igazán népszerű közösségimédia felület, amely nem amerikai tulajdonos kezében van. 

Sőt, a TikTokot birtokló ByteDance tulajdonosa, Csang Jiming a legnagyobb piaci riválisának számító ország, Kína leggazdagabb embere.

Az elmúlt évek alatt az Egyesült Államok több vádat is megfogalmazott a ByteDance-szel szemben, ami végül elegendő indoknak bizonyult, hogy törvénybe foglalják a TikTok betiltását az USA-ban. Az FBI igazgatója, Chris Wray úgy nyilatkozott, a TikTok nemzetbiztonsági kockázatot jelent az Egyesült Államokra nézve, mivel minden kínai vállalat a kommunista kormány eszköze, és köteles információkat megosztani a kormánnyal, ezáltal veszélyezteti az amerikai állampolgárok személyiségi jogait. A Kongresszus több tagja pedig azt tette szóvá, hogy a kínai állam aranyrészvénnyel rendelkezik a ByteDance-ben. Ez utóbbira a cég reagált, miszerint a részesedés a cég egy másik leányvállalatát érinti – csupán egy százalékban –, és semmi köze a TikTokhoz.

Wray szerint a kínai kormány beavatkozása azért is veszélyes, mert az alkalmazáson keresztül befolyásolhatják az amerikai állampolgárokat, vagy figyelhetik és irányíthatják az eszközeiket. Az amerikai törvényhozók előtt az FBI elnöke azzal érvelt, fennál „annak lehetősége, hogy a kínai kormány arra használja (a TikTok-ot), hogy ellenőrízze a többmillió felhasználóról összegyűjtött adatokat, vagy irányítsa az ajánló algoritmust, ezzel befolyásolva a felhasználókat”.

Bár a TikTok tulajdonosa tagadta, hogy a kínai kormány személyes információkhoz juthat hozzá az applikáción keresztül, a törvényt elfogadó határozatában a három bíróból álló szövetségi fellebbviteli bírósági testület úgy indokolta döntését: „Az, hogy a két politikai ág több éven át vizsgálta a TikTok platform által jelentett nemzetbiztonsági kockázatokat, (…) a (törvény) mellett szól”.

Az amerikai törvényhozók szerint egy 2017-es törvény kötelezi a ByteDance-t, hogy személyes információkat szolgáltassanak a kormánynak a TikTok felhasználóiról.

A vállalat azzal védekezett, hogy Amerikában a TikTok székhelye Kaliforniában és Delaware-ben van, így az amerikai felhasználók adataira az amerikai törvények vonatkoznak. A feltételezéseken túl 2022 márciusában nyolc amerikai államban is végeztek kísérleteket, vajon a TikTok használat káros-e a fiatalok mentális és pszichés állapotára nézve. A vizsgálatok rámutattak, hogy a TikTok hozzájárult ahhoz, hogy egyre több fiatal használja az internetet, és a gyerekek képernyőidejét is növelte. Végül, 2022 decemberében a ByteDance állítása szerint néhány alkalmazott illegálisan jutott hozzá információkhoz két amerikai újságíróról kémkedés céljából. A Reuters megkeresésére a vállalat vezetése úgy nyilatkozott, a négy érintett alkalmazottat kirúgták, és további lépéseket tesznek a felhasználók védelme érdekében.

A TikTok elsötétül

A TikTok betiltásának gondolata és lehetséges biztonsági kockázatai az amerikaiakra nézve már Trump elnöksége alatt felmerültek. A két legutóbbi amerikai elnök egyaránt belengette a közösségi média felület beszüntetésének lehetőségét, amiről végül Biden elnöksége alatt született döntés. A BBC közlése szerint a politikusok nem terveztek nyílt közbeavatkozást, sokan arra számítottak, hogy miután az újabb frissítések nem lesznek elérhetők Amerikában, az alkalmazás lassan feledésbe merül. A TikTok ügyvédei azonban határozott lépésre szánták el magukat, és tájékoztatták a legfelső bíróságot, hogy amennyiben nem függesztik fel a törvényt, január 19-án, vasárnap az alkalmazás Amerikában elsötétül, és a jövőben nem is lehet már letölteni.

Szándékosan vagy véletlenül, a leállásra egy igen szerencsétlen időpontot sikerült választani, ugyanis Donald Trumpot pont másnap, január 20-án iktatják be, és aznap veszi át elnöki kötelességeit Joe Bidentől. 

A leköszönő elnök hivatali ideje alatt már nem akart beleavatkozni a bírósági döntésbe, Donald Trump viszont valószínűleg nyitott lesz a kompromisszum-kötésre. Tavaly júliusban azt nyilatkozta, ha megválasztják, nem fogja hagyni a TikTok betiltását.

Elnökként meg is lesz a lehetősége, hogy megvédje a TikTok-sztárok keresetét és a rövid videók kedvelőinek hobbiját. A The Washington Post arról írt, hogy Trumpnak módjában áll majd 60-90 nappal elhalasztani a tilalmat, vagy utasíthatja az Igazságügyi Minisztériumot, hogy ne hajtsa végre a bíróság ítéletét – bár ez jogi kérdéseket vethet fel.

Élet a TikTok után

Az Egyesült Államoknak alapvetően nem célja betiltani az alkalmazást, amelyet az USA lakosságának több mint a fele használ. Számukra az lenne a legjobb forgatókönyv, ha a céget felvásárolná egy amerikai üzletember, amire már többen is bejelentkeztek, de eddig mindenki kosarat kapott. Egy, az amerikai kormánynak dolgozó ügyvéd szerint az, hogy USA olyan drasztikus lépéshez folyamodik, mint az alkalmazás betiltása, meggyőzheti a TikTok tulajdonosát, hogy mégis nyitott legyen az üzletre. Olyan vállalkozók tettek ajánlatot a cégért, mint a Youtube-sztár Mr Beast. A kínaiak viszont állítólag leginkább Elon Muskban gondolkodnak – írja a BBC.

Akár marad a TikTok az USA-ban, akár nem, a felhasználók máris egy új kínai felülettel, a RedNote-tal szemeznek. Olyannyira, hogy már cikkek is születtek arról, hogy a napokban rengetegen kezdtek el mandarinul tanulni, mert az alkalmazás beállításai egyelőre ezen a nyelven érhetők el. 

A TikTok betiltása hatalmas veszteség. De kinek?

Amerikában 170 millió felhasználója van az alkalmazásnak, vagyis durván a lakkosság fele Tiktokozik. Ráadásul – csakúgy, mint Európában – ott is sok a „megélhetési TikTokker”, akiknek az egész életműve tűnhet el egyik napról a másikra. Egyikük a törvénnyel kapcsolatban úgy nyilatkozott a BBC-nek: „Az, hogy a kormány elveszi a TikTokot, lényegében azt jelenti, hogy emberek millióitól veszi el a munkát”.

Nemcsak a felhasználók, a TikTok is sokat veszít a törvénnyel, hiszen az amerikai tartalomgyártók elvándorlása sok külföldi követőt is elszipkázhat a platformról.

Ráadásul amióta Trump elnök 2019-ben megfogalmazta aggályait a TikTokkal kapcsolatban, világszerte mindenhol elkezdtek tartani a gyorsan növekvő és rendkívül népszerű alkalmazástól.

Számos országban betiltották használatát a kormányzati alkalmazottak, köztisztviselők és katonák készülékein, többek között az Egyesült Államokban, az Egyesült Királyságban, Kanadában, Új-Zélandon, Ausztráliában, Ausztriában, Belgiumban, Észtországban, Franciaországban, Hollandiában, Norvégiában és Tajvanon.

A cseh kiberbiztonsági felügyelet figyelmeztette a lakosságot a TikTok-használat veszélyeire. Más országokban pedig erkölcsi vagy gyermekvédelmi okokra hivatkozva tiltották be, többek között Indiában, Pakisztánban és Afganisztánban is.

Nyitókép: Jean-Marc Barrère / Hans Lucas / Hans Lucas via AFP

Összesen 27 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
atti64
2025. január 18. 15:25
A TIK TAK FÜGGÖK PUSZTULNI FOGNAK!!!!!!!!!!!!!!
nyúlgerinc
2025. január 18. 13:58
Szerintem inkább az USA veszélyes a világra....
survivor
2025. január 18. 12:44
Majd nem tiktokkerkedésből, influenziázásból élnek meg. Dolgoznak, és kaját állítanak elő....a migránsoknak.
survivor
2025. január 18. 12:41
74bro És emellett a sárgák IQ-ja a legnagyobb a világon.....
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!